Stół najczęściej stanowi centralną część jadalni, co oznacza, że najbardziej rzuca się w oczy. Wybierając go zwracamy zatem uwagę na to, aby był efektowny i przyciągał uwagę naszych gości. Niestety, niejednokrotnie zapominamy, że praktycznie najważniejszą częścią ego mebla są jego nogi. To właśnie one podtrzymują jego ciężar a dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Warto zatem zwrócić na nie uwagę już podczas zakupu i dopasować je do całości. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać najlepsze nogi do stołu spełniające nasze indywidualne potrzeby i wymagania. 

Nogi do stołu – odpowiedni kształt

Urządzając wnętrze domu czy mieszkania, zależy nam przede wszystkim na tym, aby całość ładnie ze sobą współgrała. Dotyczy to również takich elementów jak nogi do stołów. Mogłoby się wydawać, że są one ukryte i nie każdy zwraca na nie uwagę. Okazuje się jednak, że to właśnie one decydują o niepowtarzalności i specjalnym charakterze naszego stołu. Najważniejsze jest, aby nogi i podstawy do stołów były dopasowane do blatu. Muszą one posiadać odpowiedni design oraz zapewniać stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Jet to szczególnie ważne w przypadku restauracji, gdzie podstawy do stołu muszą utrzymać sporą ilość ciężkich naczyń.

Wybierając nogi do stołu warto również zwrócić uwagę na jego wielkość i właśnie do niej dopasować ich ilość. To właśnie wymiary blatu mają największy wpływ na możliwość ustawienia podstaw. Jeśli zdecydujemy się na zakup personalizowanego mebla, będziemy mogli sami wybrać, pojedyncze lub podwójne nogi do stołów. Jeśli jednak nie do końca wiemy, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalne, dobrym pomysłem jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą na przykład w sklepie meblowym takim jak https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu.

Materiał wykonania

Wybór podstawy do stołu opiera się nie tylko na ładnym designie, ale również na maksymalnej wytrzymałości. Możemy to ocenić przede wszystkim na podstawie materiału, z jakiego poszczególne części zostały wykonane. Najważniejsze jest, aby podstawy do stołów były odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz, aby nie stwarzały problemów przy czyszczeniu i konserwacji. Najlepiej w tym przypadku korzystać z produktów pochodzących od renomowanych producentów, którzy działają na rynku już od dłuższego czasu. Obecnie, w sklepach znajdziemy nogi do stołów wykonane z takich materiałów jak żeliwo, stal nierdzewna chromowana, polerowane aluminium oraz aluminium malowane proszkowo. Każdy z tych materiałów może zostać dowolnie połączony na przykład z drewnem. Jeśli cenimy sobie tradycyjne rozwiązania, warto zdecydować się na nogi do stołu wykonane właśnie z drewna.

Łatwy montaż i funkcjonalność

Podstawy do stołu to przede wszystkim łatwy montaż, który może wykonać każdy użytkownik samodzielnie. Najlepiej, aby proces ten nie wymagał specjalnych umiejętności i rzadko spotykanych narzędzi. Decydując się na samodzielny wybór podstawy do stołów oraz blatu, zyskujemy praktycznie nieskończone możliwości aranżacji wnętrza. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas  nogi do stołu posiadają możliwość regulacji. Taka funkcja znacznie ułatwi użytkowanie oraz pozwoli na optymalne dopasowanie mebla do konkretnego pomieszczenia. Udając się do sklepu meblowego, warto poprosić o pomoc specjalistę, który podpowie nam, które podstawy do stołu są najbardziej funkcjonalne oraz komfortowe w użytkowaniu. 

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów sprawdzonych producentów. Należy jednak pamiętać, że droższe nie zawsze znaczy lepsze. Wybierając nogi do stołów musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność, a dopiero w drugiej kolejności na cenę, jaką są opatrzone. W ten sposób zapewne znajdziemy podstawy do stołu idealnie spełniające nasze wymagania.